Türkiye de Ekonomi

Merhaba. Bildiğiniz gibi sitemizde genel ekonomi bilgileri; ekonomi haberleri, yazıları, makaleleri, güncel veri gibi bir çok içerik sunuyoruz. Ancak bu yazımızda genel olarak Türkiye de Ekonomi başlıklı genel bir yazı yazmayı planlıyorum. Bu türkiye de ekonomi tamamen kendi tespitlerim çerçevesinde ve 4 yıl ekonomi okumuş ve bir fiil Türkiye ekonomisi ni yakından takip eden biri olarak yazıyorum.

Türkiye’de Ekonomi

Ülkemiz Türkiye de ekonomi herkesin bildiği üzere çok karmaşık bir şekilde işliyor. Bir çoğumuz için ana haberlerden sonra sunulan piyasa bilgileri ve alt yazı geçen borsa bilgilerinden oluşuyor. Ancak Türkiye’de ekonomi belkide bir çok alandan daha önemli ve ciddi tartışmalar gerektiren bir alan. Türkiye’de ekonomi sadece enflasyon ya da işsizlikten ibaret olmadığı gibi bankalardaki faiz oranları ile de ilgili değildir. Ülkemizde ekonomi bir çok yönüyle farklılık göstermektedir. Tarım ekonomisi, endüstri, firmalar, dış ticaret, işsizlik, istihdam, merkez bankası gibi her alan türkiye ekonomisini oluşturur.

Türkiye’de ekonomi diğer tüm alanları etkileyecek güçtedir. Çünkü her değişken veya değer diğer unsurların niteliğini belirleyecektir. Örneğin bir enflasyon oranı hepimizin cebindeki paranın değerini ya da evimize alacağımız temel gıdaların miktarını belirler. Pazara giderken gıdaların fiyatlarındaki artışı hepimiz görüyor ve eleştiriyoruz ancak altında yatan enflasyonu ve maliyetleri bilmiyoruz. Ayrıca herkesin temel yatırım aracı olan altın için ise alıp yastık altına atıyor ancak Euro/Dolar paritesindeki değişmden ya da amerikadaki bir etkenin ya da faiz oranının onun üzerinden değişimini kestiremiyoruz. Ne yazıkkı Türkiye’de ekonomi herkesin bilmesi gereke temel konuların halka lanse edilmeyip öğrenilmemesi durumunda pek ilerleyeceğimizi sanmıyorum. Evet belki eğitim şart ancak ekonomi eğitimi bir başka gereklilik. İşsizlik rakamları halkımızın ne kadarının istihdam edildiği ve iş gücü arz talebine bağlı olarak iş bulma etkimizi nasıl etkileyeceğini öğrenmemiz gerek.

Demek istediğim aslında Türkiye de ekonomi diğer olumsuzlukları beraberinde getirirken ekonomi öğrenimin gerekliliğini de belirtmek istiyorum. Çünkü askeri zaferler ekonomik zaferlerle sonuçlandırılmadığı zaman pek bir işe yaramadığını görüyoruz.

Ülkemizde; Türkiye de ekonomi her siyasinin seçim öncesi dile getirdiği temel unsurdur. Ekonomi politikaları ile seçmenlere hitap ederler. Çünkü onlar bunun önemini biliyor. Seçmen olarak bizde önemli olduğunu düşünüyor ancak öğrenmek ve genel olarak yaşamımızı etkilemesi konusuda hiç bir girişimde bulunmuyoruz. Çünkü bizim derdimiz ekmek kavgası ile oysa ekonomiyi anlamak ekmeği aslanın midesinden çıkarmak demektir bilmiyoruz…

Yazıyı Değerlendirin!

Ne aradılar:

  • bilgide ekonomi okumak
  • türkİyede ekonomi
  • türkiyede makroekonomık gelısmer

“Türkiye de Ekonomi” için 2 yanıt

  1. türkiye de ekonomi yazını fena değil kötü siyeset ve şimdiki kötü ekonomi ile ilgili bir yazı istiyorum bakalım yorumunuz ne olacak :)iyi çalışmalar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir