Türkiye ve Dünya

0
1290

Türkiye kritik bir dönemden geçiyor…
Yazıma böyle başlama nedenim ekonomi tek parça olarak ele alabilecek kadar mikro ölçüde tutabileceğimiz bir konu asla olmaz. Bu nedenle olaya biraz daha geriye yaslanıp geniş açıdan bakabilmek olduğuna inanıyorum.
Siyasi açıdan istikrarın sağlandığı bir ülke konumuna geldik. Ekonomimiz Cumhuriyet tarihi rekorları kırıyor,enflasyon canavarı tabirinide artık televizyonda (sihirli kutu) göremez olduk batı komşumuz ekonomik iflas bayrağını çekmiş,güney komşularımızda (özellikle Şam ve Bağdat) her gün bir facia haberleri geliyor ama biz bunlardan hiç etkilenmiyor hatta hiç duymuyoruz bile,her gün bir müzakere haberleri içindeyiz oldu olucak silahları bıraktılar bırakıcaklar,gemilermiz!! Petrol aramakla meşgul ki bazen bulunduğu hakkında bilgiler bile düşmekte ajanslara,milletimizin cebi para görüyor zenginleşiyoruz refahımız artıyor…
Peki böyle mi gerçekten? Yoksa bize mi böyle gösteriliyor…
40-50 yaş grubu insanlara göreülkemiz çok gelişti haklılarda başta sağlık ve ulaşım alanında belli bir ilerleme kat etmiş durumdayız her gün sayın Başbakan bir yerlerde açılışlara katılmakta ve ülkemizin nereden nereye geldiği hakkında bilgiler vermekte.
Ama benim bu yazımda değinmek istediğim konu çevresi alev alev olan bir ev nasıl olurda hiç zarar görmemiş gibi gösterilebilir ? En az zararla çıktığımız yada çıkmaya çalıştığımız doğru olabilir çünkü yüzümüz avrupaya dönük değil ihracaatımız artık Asya, Arabistan ve Afrika kıtasına yönelmiş durumda bunu rakamla ifade etmek gerekirse en basit örnek Afrika kıtasına ihracatımız 1.8 milyar dolar civarındayken şimdilerde 10.9 milyar dolar civarlarında bunlar mantıklı adımlar çünkü Avrupanın durağan ekonomisine birşeyler satmak ve bitmeyen prosedürleriyle uğraşmaktansa buralar daha cazip ama geç kaldık! malesef… Bu Avrupalılıkdan çıkmak değil ( ki ben hala bu deyimi global dünyada yaşarken aklımda oturtamıyorum) aksine dünya piyasalarına ayak uydurmak demek ve paranın nereden geldiği hiçbir zaman önemli olmamıştır olamazda ama yine değinmekte fayda var evinin etrafı alev alevken sen o evde huzurlu olamazsın senin ülkene gelen yatırımcıda huzurlu olmaz.
Ülkemiz genç ve dinamik nufüsuyla gelecek en az 40 yıl daha bir adım ilerde tek şart bunu iyi kullanmakta.

Yazar Erhan SEZER’e Teşekkürler..

Yazıyı Değerlendirin!
Paylaş