Türkiye ve İran Arasındaki Ticaret

Yıllardır uygulanan Türkiye ve İran arasındaki ambargonun hafifletilmesiye aralarındaki ticaret hacmi artmaya başladı. Ambargonun sebebi İran’ın uyguladığı nükleer politikaydı. İran ile ticaretimiz başta tekstil olmak üzere birçok piyasada önemli bir yere sahip.
Kapalıçarşı şu günlerde İranlıların yoğun olarak ticaret yaptığı bir yer. İstanbul’a İran’dan gelen turist sayısı %30 arttı. Kapalıçarşı esnafı yavaşlayan ekonomilerine bakarak bu durumu olumlu karşılıyor.
Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği (UTİB) Yönetim Kurulu Başkanı İbrahım Burkay, İranla ihracatın arttırılması konusunda çalışmalar düzenlediklerini ve ticari heyetle İran’a ziyarette bulunmak istediklerini belirtti ve orada fuar düzenleyeceklerine değindi. Ambargodaki değişiklikle birlikte bu alandaki açığı kapatmayı hedeflediklerini ve 2012 yılında ihracatın büyük bölümü İran ve Irak’tan gerçekleştirdiklerini belirtti.
Mobilya Sanayicileri Derneği Başkanı Ahmet Güleç, Türkiye mobilyalarının İran’da ilgi çektiğini ifade etti.İran’ın mobilya alanının çok fazla katma değer barındırdığı için ithal ikame uyguladığını bu konunun da araştırılması ve çözüme kavuşturulması gerektiğini belirtti.İnegöl Mobilya Sanayicileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Akyol ise son 2 yılda İran’da %20 pazar kaybettiklerine ve bu ambargo değişimiyle bunu telafı edebiliceklerini ifade etti.
Bebe – Çocuk Konfeksiyonu Sektörü Sanayici ve İşadamları Derneği (BEKSİAD) Başkanı Halil Atalay, İranla dolaylı olarak az miktarda ihracat yapabildiklerini ambargonun kaldırılmasıyla ihracatın artmasını beklediğini belirtti.
Abdi İbrahim Yönetim Kurulu Başkanı Nezih Barut İran’da üretime başlanabiliceğini söyledi. İran kendi pzarlarında olmayan ilaçları itahal etmeyi kabul ediyor fakat mevcut olan ilaçları kendi ülkesinde üretilmesini istiyor. Bu konuda çalışmalar yapıldığına değinen Barut üretimin başlamısının 2015’i bulabiliceğini belirtiyor.

Yazıyı Değerlendirin!

Ne aradılar:

  • türkiye iran ticareti
  • iranda ticaret
  • iran türkiye ticaret son durum
  • iranla dış ticaret
  • ithalat-ihracat türkiye iran arası nelerdir

“Türkiye ve İran Arasındaki Ticaret” için bir yanıt

  1. Turkiye ile iran arasinda sadece enerji ticareti bilinsde belirttiginiz gibi cok fazla kalemde iranla ticaret yapmaktayiz. İranla son zamanlarda aramiz belirsiz olsa da geçmisten beri Türkiye İran ilişkileri hep üst düzey olmuştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir