Türkiye’de İnovasyon ve Ar-Ge neden Hızlı İlerlemiyor

1
1862

İnovasyon ve ar-ge kelimesini bugunler de çok duymaya başladık. Ülkemizde birçok buluş ve inovatif proje üretilmekte ve hayata geçirilememektedir. Bugun bu konuya değinmek istiyorum.

En son yaptıgım araştırmaya göre Türkiye’de yüz adetin üzerinde üniversitemiz mevcut… Teknokentlerimiz de artmakta ve her yıl yenileri eklenmektedir. Türkiye’de yüksekögretim sistemi’nin temeli orta ögretim mantilatesiyle yapıldığından bilim, ar-ge ve inovasyonda geriyiz.

‘’Ülkemizde inovasyon ve ar-ge boyutunu üniversiteler de geliştirilmesi ve yapılan buluşların markalaşmasını sağlayacak yegane çözüm, buluş yapan bilim adamlarına teknokentler de kurulacak %50 özel %50 üniversiteler ortaklığıyla kurulacak bir modelle buluş yapan ögretim görevlileri buluş başına patent bedeli ve kar dan pay alması sağlanarak bilimin,ar-ge‘nin ve inovasyonun gelişmesini sağlayabilir.’’Aynı zamanda klasik orta ögretim üniversite modelinden bu şekilde kurtulabiliriz. Bu modeli uygulamanın yegane modeli ise, pilot bölgeler de uygulanarak sonuçları ölçebiliriz.

TÜRKİYE’DE BİLİMİN GELİŞEBİLMESİ;

1-Teknokent merkezlerinin arttırılması gerekiyor
2-%50 özel %50 üniversite ortaklıgı için yeni yasaların çıkartılması.
3-Teknokentlerin özel bir şirket mantalitesinde yönetilmesini sağlayacak yasalara ve bilinçli idarecilere ihtiyacı var.
4-İnovasyon ve Ar-ge buluşu yapan insanlara öcü muamelesi yapılmaması ve bu insanların çok özel şirketler de çalıştırılarak yetkinlik ve becerilerinden faydanılması.
5-Bilimin,özgür düşüncenin ve paylaşımın güç haline getirilmesi.
6-Üniversiteler de hızlı e ar-ge ve inovasyona karşı doğmatik düşüncelere karşı reaksiyon alınması,
7-Girişimciliğe teşvik edecek teknokent anlayışının yerleştirilmesi,
İşte bu altı madde bir ülke de gelişime katkı sağlar.

Saygılarımla,
Bülent Hin

Yazıyı Değerlendirin!

Ne aradılar:

  • türkiyede bilim neden ilerlemiyor
Paylaş
  • sanver semiz

    mevcut yasa ortalıkta olmadığı için ilerlemiyor diye düşünüyorum . ben hariç herkes patentli malımı satıyor. hiç bir şey yapamıyorsunuz çünki kanun yok herkes kafasına göre takılıyor. 3 tane daha patent alacağım ama bence gereği yok şuan uğraşmak istemiyorum insanlarla. elinle tpe sitesinde yapacağım malın planını proğramını ne yapacağını yaz sen teslim et hırsızlara . sen kdv girdisi yap devletine birşeyler kazandır ekonomiye el alem merdiven altı yapsın satsın hatta tso başkan yardımcısı bile alsın hatta senle kavgasını bile yapsın ne gerek patent almaya bu memlekette. sen bulmak için uğraş geceni gündüzüne kat devletimiz taklitini bile toplatamasın toplatmasın cezasını bile kesmesin. allah var ceza yemediğime az kalsın şükredecektim yani olay bu işte kanunu hukuku olmayan bir iş için paranızı sokağa atmayın . birde teşvik falan veriyorlar sen karşındaki hırsızları durduramayınca kredini nerden ödeyeceksin buda merak konusu .