Türkiye’de Turizm Sektörü

Teorik açıklamalara yer vermeden önce sektör hakkında bilgi vermenin doğru olacağı kanaatindeyim. Hani Turizm bizim işimiz diyoruz ya bakalım gerçekten elimizde olan bu cevherin hakkını verebiliyor muyuz bu yazımızda bu konu üzerinde duracağız.

Turizm sektörü, ülkemiz açısından önem arz etmekte ve ciddi bir döviz girişi sağlamaktadır. Sektörde dönemsellik mevcuttur. Hem gelen turist sayısı hem de turizm gelirleri, Mayıs-Eylül aylarında yoğunlaşmakta ve Ağustos ayında en yüksek seviyeye ulaşmaktadır. Türkiye’de tesis sayısının en fazla olduğu bölgeler, doğal olarak güneş-deniz-kum turizminde ön plana çıkan illerden oluşmaktadır.

Yapılan plansız yatırımlar neticesinde artık Akdeniz sahillerinde tesis fazlası oluşmuştur. 2013 yılı sonu itibari ile yatak sayısı 1.5 Milyonu aşmış durumdadır. 2010 da İstanbul’un kültür ve turizm başkenti olması, İstanbul’da 5 yıldızlı otel sayısının yetersiz olması ve demir çelik başta olmak üzere inşaat maliyetlerinde düşüş yaşanması, yatırımların buraya kaymasına neden olmuştur. Özellikle yurtdışı turist sayısı, ülkelerin içinde bulunduğu ekonomik durum, fiyat-kalite dengesi, terör, salgın hastalıklar, deprem vb. olağan dışı durumlardan hemen etkilenmektedir. Türkiye özellikle Akdeniz bölgesinde turizmde rakibi olan Yunanistan, İtalya, İspanya gibi ülkelere göre turist açısından fiyat avantajı sunmaktadır.

Türkiye 2012 yılında 36 Milyon turist; 30 Milyar USD gelir elde etmiştir. 2013 de ise, turizm geliri 32,3 Milyar USD olarak gerçekleşmiştir. Ülkemiz en çok Alman, Rus ve Japon turistler tarafından tercih edilmektedir. Güneş-kum-deniz turizmi yanında farklı olarak ” kış, kongre, av, mağara, yayla, termal, yat, dağcılık, su altı dalış, rafting turizmi de son yıllarda talebi artan dallardır. Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü’nün yayınladığı verilere göre, 2012 yılı verileri itibari ile Dünya turizm pazarından %2,4 pay alan Türkiye, dünyada ziyaretçi sayısında 8. sıradan 6. sıraya yükselirken turizm gelirleri açısından 9. sıradan, 12. sıraya düşmüştür. Bu işte bir gariplik olduğunu verilerden görebilmek mümkün aslında ziyaretçi sayısında artış mevcut ama gelirimiz azalıyor neden mi ? Sebebi basit aslında turistlere öyle bir otel hizmeti sunuyoruz ki gelen turistin otelin dışına çıkmasına para harcamasına gerek kalmadan otel tesisleri içerisinde tüm ihtiyaçlarını çok komik bir rakama karşılatıyoruz. Ama yurtdışındaki otellerde durum çok farklı, çok lüks seviyede bir otelde fahiş rakamlara konaklamadığınız sürece bırakın tesis olarak tatil köyü beklemeyi kendi bavulunuzu bile çoğu zaman kendiniz taşıyor, arabanızı park edecek vale bulamıyorsunuz. Otelde kalsanız can sıkıntısı yaşayacağınız için mecbur şehir turu veya farklı aktivitelere yönelip kendinizi para harcarken buluyorsunuz. Bizde ise otelden turist çıkarmak öyle zor ki !!!

Ayrıca Türkiye’de konaklama tesislerinde %25-30’lara kadar azalan karlılık oranları, yatırımların kendini amorti edip geri dönüş süresinin 10-12 yıla kadar çıkmasına neden olmuştur. Malum turizm sektöründe en önemli maliyet kalemi otellerin masrafları ve bakımlarıdır. Bankalar bu noktada otellerin bakım zamanında finans kaynağına ihtiyaç duyduklarını tespit eder ve ürün tanıtım pazarlaması yapar. Oteller ihtiyaçlarını piyasadan vadeli olarak alırlar. Vadeli aldıklarından iskonto elde edemezler, banka kanalı ile sağladıklarında peşin bir alım yapmış olacaklarından iskontoya sahip olup, bankaya vadeli borçlanmayı tercih ederler.

Kullandırılan kredi verilerine baktığımızda 2012 yılında 23.361.614 TL , 2013 Şubat ayı ise 24.296.786 TL olarak gerçekleşmiştir. Şehir bazlı ise en çok İstanbul ve sırasıyla Antalya, Ankara, Muğla ve İzmir şeklinde devam etmektedir. Türk turizm sektörü 2023 yılı projeksiyonuna göre, 50 Milyon yabancı turist, 20 Milyon yerli turist, 5 Milyon istihdam ve 50 Milyar USD’lik gelir hedeflenmektedir. 2013 yılı turizm gelirleri ise 32,3 Milyar USD’ye ulaşmıştır. 2023 projeksiyonun gerçekleşeceği kanaatindeyim fakat her mevsimde turizm yapılabilecek bir coğrafyaya sahip iken halen istenilen seviyelere gelinememekte ve plansız yatırımlarla kendi kendimizi zor durumda bırakmaktayız.

Yazıyı Değerlendirin!

Ne aradılar:

  • utku inci
  • türkiyede turizm sektoru

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir