Türkiye’nin Hali

1
1755

Geçenlerde bir arkadaşımın yanına uğramak için icra dairesinin yolunu tuttum…
Konu konuyu açarken her Türk gibi konu siyaset ve ekonomiye geldi. Konuşurken bana çok ilginç bir ayrıntıdan bahsetti 2002 yılında icra dosyaları sayılarının 10 milyon civarında olduğundan şimdilerde ise 20 milyonlara ulaştığından bahsetti ve o an düşünmeye başladım biz gelişiyorduk ve zengileşiyorduk nasıl oldu bu olay! Daha sonra araştırmalara başladım ortaya çıkan şeyler ilginçti aslında net olan görmekten kaçındığız şeyleri yüz üstüne çıkarmıştı.
Ülkemiz bilindiği üzere en pahalı benzini kullanıyor ve bu ülkede demir yol ağı o beğenilmeyen Cumhuriyet döneminden kalma ve üzerinde biz hızlı trenleri koşturmaya çalışıyoruz (tabi bu ayrı bir gündem konusu) ve bilindiği gibi masrafı en düşük ulaşım ağından biri raylı sistem o kadar zenginiz ki biz karayolunu tercih ediyoruz zaten deniz filo ağımızı şuan %2.5 kadarını kullanmaktayız.Bu bilgileri şöyle aklımdan geçirirken kısa olarak aslında neden o dosyaların biriktiğini anlamak güç değil.
Halk tasarrufa itilmiyor her yıl binlerce araba otoyollarımızı süslüyor olmayan enerjiyi kullanıyoruz olmayan paralar dönüyor piyasamızda peki bize kim yaptırıyor bu borçlanmayı?Kim böyle güzel süslüyor kredileri? Kim bize cebimize o bir türlü giremeyen maaşımıız harcamaya teşfik ediyor? Aslında cevaplar açık sadece biraz mantık gerekiyor sanırım görebilmek için herşeyin o kadarda toz pembe olmadığını!

Yazar: Erhan Sezer…bsmv

Yazıyı Değerlendirin!
Paylaş
  • Onur KILIÇ

    Biz ise hala Biz Türküz diye övünmekten vezgeçmiyoruz, bir ülkede benzin fiyatları 1 tl arttı diye millet ayaklandı hükümet zamdan vazgeçti bizde millet koyun misali gelen zam yapıyor giden zam yapıyor kimsenin gıkı çıkmıyor.