Türkiye’nin Risk Primi

İlk önce burada CDS’nin tanımından yola çıkarak CDS’nin ne olduğunu neyi nasıl etkilediğini, ekonominin
neresinde yer alıyor bunları anlatarak CDS hakkında biraz bilgi sahibi olacağız.
CDS Credit Default Swap kelimelerinin baş harfidir. Türkçede Kredi Risk Swapları anlamına gelmektedir. Bu kavram dünya ekonomik literatürüne 1995 yılında JP Morgan tarafından tanıtılmıştır. CDS geniş anlamıyla ; Bir alacaklının 3. bir kişiye belli bir ücret ödeyerek alacağını garanti altına alması demektir. Türkçede daha kaba bir tabirle Batık Borçların Maliyeti olarak ta adlandırılabilir.
CDS yani risk primleri uluslararası piyasaların bir ülkeye bakış açılarını gösterir. Yabancı bir yatırımcının ülkeye karşı tavrını gösteren bir göstergedir. CDS primleri normal ekonomik göstergelerin çoğu gibi günlük değişir ve bu değişmeler genelde ülkelerin ekonomik ve politik gelişmelerine göre değişir. Özelliklede bahsetmek gerekirse borsa ve gösterge faizler risk primlerine göre yukarı veya aşağı yönlü dalgalanmalar gösterir. CDS primleri borsayla ters orantılı faizle doğru orantılıdır. Yani CDS primlerinin yükseldiği yerde borsa düşer faizler yükelir veya tam tersi. Bunun somut örneklerini Türkiyede kısa süre önce gördük. 22 Mayıs FED’in tahvil kararı ve hemen akabinde patlayan gezi olayları ülkemizde bazı ekonomik göstergelerin değişmesine sebep oldu. Borsa düştü, Dolar-Euro kurları yükseldi, gösterge faizler yükseldi. Piyasalarda
belirsizlik arttıkça, tedirginlik arttıkça CDS Primleri yükseldi. Rakamlar söyleyecek olursak Türkiyede CDS Primler 31 Mayısta 131’di. 6 Haziranda 168, 11 Haziran 174’e yükseldi.  CDS Primleri yükseldikçe ülkenin borçlanma reel faiz oranları da yükselmektedir. Bu da Türk Hazinesinin hem içerde hem dışarda daha fazla faizle borçlanması demek.
CDS Primleri FED’in tahvil azaltım kararı ve gezi olayları CDS primleri yükselmiş ve ülkenin risk puanını artırmıştır. Bunun sonucundada ülkedeki yabancı fonlar ülklerine dönmeye başlamıştır. Yabancı fonlar gelişmekte olan ülkelerden çıkıp gelişmiş ülkelere kaçmıştır. Türkiye bu dışarı çıkan yabancı fonları tekrar ülkeye sokabilmek için reel faizi artırmak zorunda kalmıştır.
Bütün bu olumsuzlukların sebebi biziz.Özellikle hükümetin izlediği iç  ve dış siyasette izlediği sert tavır politikası başta gelir. Hükümetin bu konuyu önemli görmesi lazım yoksa sonuçları ağır olmaya başlayacaktır.
Yazıyı Değerlendirin!

Ne aradılar:

  • türkiye risk primi
  • türkiyenin risk primi
  • ülkelerin cds primleri
  • türkiye cds oranları
  • cdr primi ekonomik risk ölçümü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir