Uçurumu Sevenin Kanatları Olmalı

Yukarıdaki cümle bir atasözü. Hangi millete ait bilmiyorum. Belki bizimkiler söylemiştir ama bizimkilerin de bu atasözüne uygun davrandıkları pek söylenemez.

Ne anlama geliyor bu söz? Belli bir zorlukla karşılaşan ya da zorlukları göze almayı seven, bunu haybeden yapmamalı, bu zorluklara karşı koymasını kolaylaştıracak donanımlara sahip olmalıdır diyor. Kısaca tedbir yani. Yani, çok azımız dışındakilere, çok yabancı olan bir durum. Yanlışsam yanlışsın deyin ama biz her zaman, tedbiri zamanımızı aştığımızda almaya çalışırız. Bunda da çoğu zaman başarısız olur, sorumluluğu ya da hatayı kendimizde aramaz, hep kaderci davranırız. Aksini düşünen beri gelsin.

Şimdilerde yukarıdaki başlığa nazire yaparcasına bir hadise var ortada. Olayın kaynağı, ABD ve Türkiye merkez bankası başkanlarının birkaç gün arayla verdikleri demeçlerle piyasayı bir rahatlatıp, bir de tedirgin etmesi. “Ne bağlantı var bunda?” diyeceksiniz. Şöyle ki, piyasayı rahatlatıcı adımlar, göreve geldiği sırada bir krizle karşılaşan FED başkanı Bernanke’den geliyor ve bu rahatlatıcı açıklamalarla dolar kuru az da olsa düşebiliyor. Bernanke böyle yapmak zorunda çünkü merkez bankası başkanlığının ilk yıllarında kriz etkilerini en azından zayıflatmak için çok uğraştı, buna yönelik adımlar attı. Bir daha korkulu rüya görmemek için, deyim yerindeyse uyanık kaldı. Uçurumla karşılaştı. Kaçmadı. Tedbir aldı ve bugüne geldi. Şimdi, görev süresi dolmak üzere ve halefine, bir sorun olmazsa sorunsuz bir para piyasası işlerliği bırakmak üzere.Sadece, bir ya da iki ay önce ABD’de düzelmeye başlayan işsizlik verilerine bakarak artık, tahvil alımı ya da ucuz parasal genişleme olmayacağını söylediğinde kur biraz yükseldi. E, bu kadarcık kusur olsun.

İşin TCMB tarafına gelince. Durmuş Yılmaz’ın defansif ve piyasayı gözlemleyerek attığı adımlardan sıkılan bizler, bu kurumun başında, selefine göre daha cesur adımlar atan Erdem Başçı ismini duyar olduk. Erdem Başçı, 2011 yılında göreve geldi. 2009 krizi sonrası etkilerin yavaş yavaş kaybolmaya başladığı bir dönemde. Bu ortam, kendisini cesur ve ofansif adımlar atmak için daha da cesaretlendirdi. Mesela fiyat istikrarı yanında, ekonomik büyüme de takip edildi.

Bu noktada TCMB başkanının unuttuğu bir şey vardı. Eğer siz de ülke piyasasında işlerin tıkır tıkır gitmesini istiyorsanız, mevkidaşlarınızla uygun hareket etmelisiniz. Verdiğiniz demeçlerden, aldığınız kararlara kadar her şey dünya ile uyumlu olmalı. Bernanke, parasal genişleme olmayacak açıklaması yaparken, siz de aynı zamanda bu açıklamaya uygun adımlar atmalısınız. Başçı, bunu zamanında yapamadığı için dolar kuru 2 TL’ye yaklaştı ve bir zaman sonra geçti. Sayın Başçı bu sefer dolar kurunun alarm vermesi karşısında, merkez bankası
rezervleri kozunu oynadı, kuru düşürmek için. Fakat 10 Eylül 2013 tarihli döviz müdahalesi bile dolar kurunu fazla düşüremedi. Kuru, hafta başında düşüren açıklama yine FED kaynaklıydı ve kur bir ara 1,94 seviyesine kadar indi. Dedim ya, uçurumu seviyor Bernanke. Ne yazık ki, tam aksine Erdem Başçı, salt cesur bir merkez bankası başkanı imajı vermek için yaptığı açıklamalarla kuru yine 2 TL seviyesine yaklaştırdı. Dedim ya, “Bize bir şey olmaz!” diyor adam.

DÜNYA’DAN TÜRKİYE’YE

Şimdi kurdaki bu oynaklık, bizim büyümemize yardımcı sektörlerde de tedirginlik yaratıyor. Bu tedirginlik sadece bizden kaynaklı değil üstelik. Bu duruma dış kaynaklı en ciddi yaklaşım Fitch’den geldi. Fitch, kurdaki bu oynaklığa dayanarak; yüksek cari açık, yüksek enflasyon ve zayıf global likidite kombinasyonunun Türkiye’nin manevra alanını sınırladığına dikkat çekti. İşin Türkçesi, kendinizi kur oynaklığına ve buna bağlı kısa vadeli carry trade vakalarına fazla bağlamayın. Uçurumun dibinde olabilirsiniz, büyümeniz tehlike altında, tedbir alın. Uluslar arası bir kuruluş, bunu boşuna söylemez. Tecrübeleri, ve zor zamanlarda aldığı tedbirlere dayanarak söyler. Kredi notumuza gelince, neyse ki notu kıracak bir adım atmadı. Görünümü ise durağan.

SONUÇ

Hayatın her anı, her alanı, zorluk ve tedbirle iç içedir. Uçurumdan ancak, kanatları olan korkmaz. Görmesini ve uygulamasını bilenler tabi ki.

Yazıyı Değerlendirin!

Ne aradılar:

  • uçurumları sevenin kanatları olmalı
  • uçurumları sevenin kanatları olmalı anlamı
  • uçurumları sevenin kanatları olmalı ne demek
  • ucurumu sevenlerin kanatlari olmali sozleri
  • uçurumu sevenin kanatları olmalı nedir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir