Üretim ve Paranın Rantiyesi İlişkisi

 

• Üretici bir risk alarak hem maddi hem de bedeni bir efor harcayarak kar elde etmeyi hedeflemektedir.’’ Eğer üretici manen insan bu değeri üretim de kullandığı takdirde 1-10 alması kaçınılmazdır. İhtimal dahilinde 1-0 da alabilir ama sonuçta insanın dogasında olan bir risk alma yani ilahi bir güce dayanma noktasını hesaba katmak zorundayız.Ayrıca, Üretici hem üretiyor,hem büyüyor,hem istihdam sağlıyor,hem yatırım yapıyor.İktisatın temeli= Üretmektir.’’ •

Paranın Rantiyesinde ise, Üretici hiçbir riske girmeden,yatırım yapmadan belirli vade sonunda parasının kirasını yani ana para +faiz alıyor. İlk durum da kıyasladıgımızda üretimin istihdam ve de üreticinin büyüme noktasını da hesaba kattıgımızda milli ekonominin ve insanımızın bir kaybı söz konusu…• Fon fazlasını neden üretime aktaramıyoruz? Sorusunun cevabı modern dünyanın kapitalist çıkmazıdır.

Şahsıma göre bu sorunun cevabı, Yerel Hedge Fonları Teorisinin Geliştirilmesiyle, Sistem düzebilir ve gelir dağılımındaki adeletsizlik ve büyüme iyileştirilebilir. Hedge fonların sektörel satın alma yaparak fon açıgını kapatabilecegini, tedarikçi ve üreticilerin sermaye ve nakit açıgına çare olabilecegini söyleyebiliriz? Nasılmı? Hedge fonlar, Üretici ve tedarikçilerine nakit sıkışıklığı durumunda belirli bir komisyon karşılığında ön avans verebilir bu da faiz bankacılıgı sistemine bir alternatif olabilir.

Tabiiki bu sistem güçlü,sağlıklı,karşılıklı özgüvene dayanan, güvenilir ve hacmi yüksek işlemler de üye işyeri mantıgında yürütülebilir. Sadece bir model uygulanma şansı İslam dünyasının insiyatif almasına göre şekillenebilir. Sistemin içerigine sukuk fonları uzerinden aklımıza felen farklı model turlerını de katarak, Özellikle tedarikçinin ve üye işyeri sahiplerinin sukuk fonlarına yönlendirerek, Takas Sukuk Fonu karşılıgı belirli bir komisyon ödeyerek Ön avans almalarfı sağlanarak üretcinin faize bulaşması önlenebilir.

Selam ve Muhabbetle,

Bülent Hin

Yazıyı Değerlendirin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir