Vergiden Kaçınma Yolları

Vergiden kaçınma yollarından bahsetmeden önce konunun yanlış anlaşılmaması ya da tam oturması için şu önemli uyarıyı yapma zorunluluğu hisstediyorum: Vergi kaçınma ile vergi kaçakçılığı aynı şey olmamakla birlikte vergi kaçakçılığı hırsızlık suçu işlenmesine neden olur. Bu nedenle yazıyı vergi kaçırmak amacı ile okuyorsanız okumayı burada sonlandırmanızı ya da nasıl vergi kaçırılır başlıklı diğer önemli makalemizi okumanızı öneririm.

Öncelikle vergiden kaçınma vergi yasalarına ve diğer kanunlara aykırı olmamakla birlikte bir çok yöntemi olan ve vergi mükellefliğinden kurtulma amacı ile yapılan bir işlemdir.

Vergiden kaçınmanın en belirgin yolu vergi kanunu ve diğer yasalardaki açklardan yararlanarak gerçekleştirmedir. Vergi kanununu iyi incelemek ve yasal danışmanlardan bilgi almak faydalı olacaktır. Bununla birlikte gelir aktarımı gerçekleştirerek vergiden kaçınma mümkündür. Yüksek vergi ödeyen mükellefler gelirlerini daha düşük vergi ödeyen yakınlarına aktararak daha düşük vergi ödeme imkanına sahiptirler.

Verginin ertelenmesi bir bakıma zaman zaman çıkan vergi affı ve diğer olanaklardan yararlanmak için başvurulan bir yöntemdir. Ayrıca enflasyonist dönemlerde yani yüksek enflasyon zamanlarında ödeyecekleri vergiyi diğer yıla aktararak büyük bir yükten kurtulma imkanına sahip olabilirler ya da bu yıl yüksek olan vergi oranının gelecek yıl düşmesi beklentisi ile de vergi ertelenebilir.

Vergi borcunun zamanında ödenmemesi, eğer vergi borcuna uygulanacak gecikme faizi ( temerrüt faizi), piyasa faiz oranından düşükse vergi borcu ertelenerek aradaki farktan kazanç dahi sağlanabilir. Ancak buradaki önemli nokta piyasa ve temerrüt faizi arasındaki farktır.

Vergi arbitrajı ise bir diğer kaçınma yöntemi olarak uygulama bulmaktadır. Farklı vergi oran ve türlerine tabi olarak, yararlanarak avantaj sağlanabilir ya da yatırım teşviklerinden, vergi indirimlerinden yararlanmak amacıyla farklı bölgelere yayılmak yine verginin ödenmesinde olanak sağlayabilir.

Yazıyı Değerlendirin!

Ne aradılar:

  • vergiden kaçınma yolları
  • Vergiden kaçınma yöntemleri
  • vergiden kaçınma
  • vergiden kaçınma nedir
  • gelir vergisinden kurtulma

“Vergiden Kaçınma Yolları” için 2 yanıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir