Yağmurda Islanmak

Yağmurda ıslanmak güzeldir, yağmurdan kaçmamak lazım, nereye kadar kaçabilirsin yoksa kaçtığımızı mı zannediyoruz ?  Tam bir muamma !!!

Yağmur suyu tabiata faydalı olduğu gibi insana da çeşitli faydaları vardır. Mesela içerdiği mineraller bakımından saçlara,elimize ,yüzümüze yararlıdır.  Yağmur iyi bir püskürtücü gibi yüzümüzü kamçılar.  Bu dünyada hiçbir şey boş ve anlamsız değildir, her şeyin bir sebebi mutlaka vardır yeter ki sen anlamak iste !!!

Peki konu yağmurda ıslanmak mı ? Azıcık doğa bilgisinden sonra asıl bahsetmek istediğim konuya gelelim işin özü yağmurda ıslanmak değil, o işin mecazı… İşin aslı Hamdım, Piştim, Yandım muhabbeti …

İnsan yaradılış itibariyle belirli evrelerden, sınavlardan birtakım süreçlerden geçer. Doğduğu günden ölümüne kadar değişik olaylara bulgulara tanık olur, analiz eder, mücadele eder, dikkat eder, gayret eder, eder de eder… Peki sonuç ?  Acaba yaşamanın hakkını veriyor muyuz, kendimize ne katıyoruz yoksa boş mu yaşıyoruz ?  Her şey bizim elimizde aslında… Dışarıya çıkıp biraz gözlem yaptığınızda amaçsız yaşayan, maceracı, idealist, girişken, bilinçli, cahil, asalak, tembel, çalışkan, vs bir sürü insan tipi görebilirsiniz. Peki biz bu türlerden hangisiyiz veya hangisi olmalıyız ?  Nereden geldiğini nasıl geldiğini neden dünyada olduğunu dinsel veya bilimsel olarak bil veya bilme senin tercihin fakat sonuçta dünyadasın ve yaşıyorsun. İşte bu yazımda bilinçli ve dolu dolu yaşamak  için neler yapılmalı, bu konudan biraz bahsetmek istiyorum. Yazıyı hayata yeni başlayan körpecik bir öğrenci, yaşamın belirli aşamalarından geçmiş meslek sahibi yetişkin bir birey şeklinde iki etaba ayırmak istiyorum.

İlk olarak hayata başlamak üzere olan gencecik Öğrenci grubuna hitaben fikirlerimi paylaşmak istiyorum.

İlk etapta tarihini bil, kökenini bil, ırkını bil… Nereden geliyorsun, sen kimsin iyice öğren. Geçmişini bilmeden geleceğe ilerlemek; kurumaya yüz tutmuş harcı tutar belki diye taşa sürmeye benzer. Geçmişi öğrenmek kendini tanımaktır, kendini tanımak neler yapabileceğinin işaretidir. Hepsi bir döngünün halkasıdır, senkronizasyonu bozmamak lazım. Karşılaştığımız her şeye karşı meraklı olmak lazım, sorgulamak lazım, araştırmak lazım, armut piş ağzıma düş gibi hantal düşünce oluşturmamak lazım ve en önemlisi hemen kanmamak lazım aman dikkat !!!  Bunlar temel taşlarımız bunları edindikten sonra gerisi çorap söküğü misali gelir. Kademe kademe ilerlemekte fayda var ilk etapta Okul maratonu başlayacak bu aşama; su sorulara cevap aramak,araştırma yapmak çok önemli; hangi bölümü seçmeliyim, benden önce okulda başarılı olan kişiler hangi bölümden başarılı olmuş, aile ve çevrem neyi öneriyor, kapasiteme hangisi çok daha uygun ve ben ne istiyorum ?  Ayrı ayrı kategorilerde bu soruların cevaplarını araştırmak ve seçim yapmak gerekir. Tüm bunları analiz edip mantıklı bir karar verdikten sonra bölüm artık seçildi, gözünüz aydın artık amaç belli. Yolun ilk aşaması tamamladı peki ya sonra ? Hımm biri oradan üniversite sınavı mı dedi ? Evet sıra bu aşamada bölümü seçerken hangi mesleği düşünerek seçtiysek şimdi bu aşamada hangi üniversite daha avantajlı, sınavda yüksek skor yapanlar nereleri tercih ediyor ve en önemlisi nasıl iyi bir puan alabilirim ?  sorularına gelelim. Bu konuda her türlü bilgiden, tecrübeden faydalanmak interneti çok iyi kullanıp araştırma yapmakta fayda var. Soruların cevaplarını net bir şekilde bulup hedefi 12 den vurmak çok önemli, başarabilmişseniz hayatın artık gerisi teferruat çünkü hayatının en verimli en önemli kısmı yani kısacası herşey iyi bir meslek sahibi olmayla başlar. Aman dikkat !!! Bu dediklerim için mücadele verin, yılmayın, kendinize güvenin ve her şeyden önemlisi hayatınızda bir takım sizi olumsuz etkileyecek faaliyetlerden fedakarlıklar yapıp sabredin, gayret edin ve dua edin…

İkinci etap: Artık meslek sahibi yetişkin bir bireysiniz…

Artık okulda bitti ve meslek sahibi olduk. Kimisi ilk etaptaki bahsettiğim hedefi 12 den vurdu, kimisi bir kısmına kadar gelebildi ve kimisi ise hayatın akışına kendini kaptırdı ve hedefinden oldukça uzaklaştı…Ama hedefi yakalamış olanlar burada ciddi bir fark atacaktır buna katlanmanız gerekiyor. Bu nedenle ilk etabı doğru tamamlamak çok önemliydi çünkü hayatınızın tamamına yön verecektir.  Şuan için artık geriye dönüş yok iyi veya kötü buraya kadar gelebildiniz. Peki ya bundan sonra ?  Asıl gerçek dünyanın türlü türlü oyunlarını, iki yüzlü ve tehlikeli insanlar ordusunu, kurtlar sofrasını, hayatın merhametsizliğini, çaresizliği, hayal kırıklığını ve bin bir türlü Alicengiz oyunlarını net olarak görebileceğiniz ve içine atılacağınız bir arenadasınız ,yalnızsınız…  Artık pişme zamanı…

Yeri gelecek kuyunuz kazılacak, yeri gelecek sabrınız ölçülecek, yeri gelecek duygularınızla oynanacak, yeri gelecek küçük düşürüleceksiniz, yeri gelecek kendinizi ekmek kavgasında bulacaksınız, yeri gelecek gerçek dostluğun çok nadir olduğunu görecek ve yeri gelecek ciddi maddi sıkıntı çekerek parayla sınanacaksınız. Bu örnekler çoğaltılabilir, ben en çok karşılaşılan sorunları kastettim. Hepsinden başarılı ayrılmak mümkün değil çok tökezleyeceksiniz, ve yeri gelecek çok ezileceksiniz. Bunların hiçbirinin bir önemi yok neden mi ? Çünkü bunların hepsi aslında size bedava verilen kişisel gelişim eğitim setleriniz. Merak etmeyin ücretini belli bir zaman sonra tecrübe olarak ödeyeceksiniz. Peki böyle güçlü sıkıntıları aşmaya çalışırken yanınızda kimse olmayacak mı ? Tabi ki olacak… hani ilk etapta bahsetmiştim ya amaç diye, heh işte o burada koruyucu meleğiniz olacak. Nasıl mı ? Örnekle anlatayım  mesela amacınız şirkette iyi pozisyonlara gelip, dolayısıyla iyi bir maaş alıp, hayatınızı idame ettirmek ve ileride hayatınıza eşlik edecek karınız, çocuklarınızla kimseye muhtaç olmadan yaşayabilmek ve onlara iyi bir yaşam sunabilmek. Ne kadar güzel bir amaç, bunu düşünmek bile boş bir birey olmadığınızın bir nebze olsun kanıtıdır aslında. Ama koyduğunuz amaca ulaşmaya çalışır”-mış ” gibi davranmak felaket getirir buna çok dikkat etmek gerekir. Şimdi yolumuz, hedefimiz, gayemiz belli artık amacımızla beraber karşılaştığımız her sorunu sabırla, sebatla, gayretle aşmamız gerekir. Bu konuda en büyük yardımcımız amacımız derken bunu kastettim yani amaca ne kadar inanıyorsak ve ulaşmayı istiyorsak o kadar çok sabreder ve gayret ederiz. Hz. Yusuf gibi kuyuda pişmeliyiz. Ne kadar zorluklarla karşılaşırsak ve yılmazsak o kadar sağlam ve güçlü kişiler olarak yetişir, tabiri caizse pişeriz. Amaç ise bizim her şeyimiz. Asla ama asla inancımızı kaybetmemeliyiz. Amaçsız bir bireyi serbest esen rüzgarlar alır bir o tarafa bir bu tarafa götürür sonra dönüp bir bakar ki erkenden sıfırı tüketmiş, yaşlanmış, isyan moduna bağlamış,bitmiş bir birey olduğunu ve bir dikili taşı olmadığını görür. İşte bilinçli yaşamak, amaçlı yaşamak dediğim bu.

Neden, Niçin ve Nasıl yaşamalıyız her zaman aklımızda bu soruların cevabını olmalı.

Yazımı Peter F. Drucker’ın bir sözü ile noktalandırmak istiyorum.  Gideceğiniz yeri bilmiyorsanız;, vardığınız yerin önemi   yoktur.    

Yazıyı Değerlendirin!

Ne aradılar:

  • senin yagmurunda islanmak istiyorum
  • seninle yağmurda ıslanmak
  • yağmurda ıslanmak
  • YAĞMURDA ISLANMAK SENİNLE
  • yağmurda ıslanmış güzeller

“Yağmurda Islanmak” için bir yanıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir