Yazarlar İçin Yazı Yazma Kuralları ve Yazı Ekleme

0
1295

Yazarlar İçin Yazı Yazma Kuralları

 1. Her şeyden önce yazılarımızı özgün bir şekilde yazmalıyız. Hiç bir şekilde başka sayfa/sitelerden kopyalanmış yazıları olduğu gibi ya da bir kısmını değiştirerek yayınlamak yasaktır. Alıntı yapma durumunda ise yazımızın altında alıntı yaptığımız kaynağı göstermeliyiz.
 2. Kendinize ait başka sitelerdeki yazıları lütfen burada paylaşmayın. Bu sitede paylaşılanları da bir başka internet sitesinde lütfen paylaşmayın. Çünkü siteler arası telif hakları nedeni ile ve değişen Telif Hakları yasası kapsamında  internet sitemize ağır yaptırımlar olabiliyor. Ayrıca Google arama moturu başka sitelerden kopyalanmış yazıları SPAM İÇERİK şüphesi ile engelleyebiliyor bu da bize ciddi zararları vardır. Kopya içerik ya da tekrarı yazılmış olan yazılar  kesinlikle tartışmasız silinecektir.
 3. Site` de hiç bir şekilde siyasi propaganda, dini içerikli mesajlar, genel ahlaka aykırı küfürlü yazı, hakaret benzeri yazılar yazılamayacaktır. Ayni şekilde, başka bir site katılımcısını yada üçüncü bir şahsı küçültücü veya hakaret edici yazı yazılamaz.
 4. Yazı yazarken büyük harf kullanmak yazı başlıklarını büyük harfle yazmak yasaktır büyük harf kullanarak yazmayınız. Konu başlıklarını konunun içeriğini ifade eden şekilde seçmeniz gerekiyor.
 5. Yazılar yazılacak konular ilgili bölümlere yazılmalıdır. Sağ tarafta Kategoriler kısmında uygun kategoriyi seçiniz.
 6. Yöneticiler, yazılan yazının konusuyla ilgili olmayan bir bölümde yazıldığına karar verirlerse yazıyı uygun bölüme aktarır veya silerler. Bu nedenle itiraz türü yazıların da silinmesi veya cevaplandırılması yönetici yetkisindedir.
 7. Bu site gönüllü ve kendini geliştirmek anlayışıyla fikir Alış-verişinde bulunulması için kurulmuştur. Amaç dışı kullanılmaması gerekmektedir.
 8.  Sitede başka bir sayfanın yada markanın tanıtımını yapmak yasaktır. Sadece alıntıyı belli etmek için kaynak linkler yazı altında paylaşılabilir.

Site Kullanımı ve yazı ekleme özellikleri:

 1. Yazımızın başlığı buraya gelecek şekilde yazıyoruz
 2. Asıl yazımızı, makalemizi ekleyeceğimiz kısım 2 numaralı kısımdır.
 3. Yazımızı yazdıktan sonra sağ taraftaki 3 numaralı sekmeden istediğimiz seçeneği seçebiliriz. Yayımla butonuna basarak yazımızı yayına alabiliriz. ya da yayımlama yetkimiz yok ise İnceleme için Gönder seçeneği görünecektir ona basarak editörlere yayınlamak için gönderebilirsiniz.
 4. Bu kısımda sitemize ait kategorileri seçmelisiniz. Yazınıza uygun Kategorileri seçmek daha sağlıklı ulaşılmasını sağlar.
 5. Etiketler kısmı yazımız hakkında ufak bilgiler veren aşağı yukarı neyden bahsettiğini belirtten tanıtıcı kelimelerdir. Örneğin ”Dolar kurundaki yükselişin cari açığa etkisini anlatan bir makale için dolar kuru ya da cari açık gibi etiketler seçebilirsiniz.
 6. Yazınıza bir resim eklemeniz gerekiyorsa bu kısımdan Ortam Ekleyebilirsiniz. Öncelikle daha önce yüklediğiniz ya da başkaları tarafından yüklenmiş görselleri tercih etmelisiniz. Eğer yazınıza özel resim varsa bilgisayarınızdaki kayıtlı o resmi yazıya ekleyebilirsiniz.
 7. yazilar-yazi-ekleme

Daha fazla okunmak için bir kaç yazma tavsiyeleri

 1. Yazınızın başlığını içeriğinizle alakalı olmak kaydı ile ilgi çekici şekilde yazın. Merak uyandırmalı.
 2. İçeriğimizin başlığı mutlaka konu içinde neyden bahsediyorsak o kelimeyi başlık içinde barındırmalı
 3. Google’dan birilerinin arama yaparak bulup okuması için google kullanıcısı gibi düşünüp siz ne olsanız arar ve bu yazıyı bulup okurdunuz? Örneğin İktisada giriş dersi için konu anlatımlı kaynak arayan biri google’a ne yazarak arama yapardı? ” iktisada giriş ders notları”  şeklinde bence arama yapardı.. Sizde bu nedenle yazı başlığınızı bu şekilde oluşturmalı ve yazı içerisinde en az 5 defa bu anahtar kelimeyi vurgulamalı ve bu anahtar kelimeyi Bold yazı biçimi ile belirtmelisiniz ki ilgi çeksin.
 4. Yazınızı yazdıktan sonra mutlaka eski yazılarınıza ya da site içerisindeki diğer yazılara atıfta bulunun. Böylece eski yazılarınızda okunmuş olacaktır.
 5. Bir sonraki yazınız hakkında ip ucu vererek okuyucu tekrar sizi okuması için teşvik etmeli bir sonraki yazınızı merakla beklemelidir.
 6. Yazılara kendi görüşünüzü doğrudan propaganda yapar gibi yansıtmak yerine her görüşü belirterek ancak yinede tarafınızı göstererek yazmalısınız. Yanlı yazmamalı olabildiğince objektif olmalısınız.
 7. Olabildiğince akademik bir dille yazmalısınız. Ekonomik verileri resmi kaynakları kullanarak vermelisiniz.
 8. Bu sayfayı Aklıma geldikçe güncelleyeceğim…..

 

Yazıyı Değerlendirin!

Ne aradılar:

 • sag taraftaki yazi silinmesi
Paylaş