Yeni Dünya ve Para Savaşları…

Yeni dünya…Para…Süper güç… Rezerv Para v.s… En son yayınlanan süper güç yazımız çok ses getirdi, bazı gazeteler bizim işlediğimiz konuların detaylı inceleme yaparak, ekonomi yazarları bu konu üzerine yazılar yazmaya başladı. Yeni dünya’ya adım atarken dünya da gücün simgesi olan rezerv para olgusunu işlemeye devam edecegiz.

Abd’nin içinde bulunduğu nokta itibariyle ekonomisi zor günler geçirmesine karşın, Fed’in izlediği politikalardan birisi para basarak ekonomiyi sübvansiye etmeye çalışıyorlar. Bu da enflasyonu tetikleyen bir olgu da olsa abd emisyon hacmi üzerinden ekonomisi yönetmeye çalışıyor.

Çin’in yeni dünya ölçeginde lider olacagı herkesin malumu… Çin devletinin önünde en büyük sorun ise, çin nezdinde bulunan rezerv amerikan doları, Çin her halukarda hazinesinde bulunan amerikan dolarını emisyon olarak elinde tutarken, yuhan’ın para değeri hususunda en büyük nedenlerden biride bu olsa gerek.

Abd kabul edelim eski günlerinde değil ve amerikan doları daha ne kadar rezerv para olur? Görünen köy klavuz istemez, ekonomi de Bill Clinton dönemini arayan Abd aslında Türev ürünler,mortgage ve ırak savaşının ağır maliyet bedelini ödüyor. Dolar nereye kadar rezerv para olabilir? Bu sorunun cevabını verebilmek için;

*Yuan’ın dünya üzerinde tek başına rezerv para olabilme olasılıgı konusunda kısa vadede gerçekleşmesi zor ama uzun vadede Yuan’ın dünya ölçeginde rezerv para olabilme olasılıgı hiç de az değil.Aksine büyük bir olasılıkla Yuan gelecek 25 yıl içinde dünyanın rezerv parası olacak gibi görünüyor.

*Çin devletini düşündüren elindeki rezerv doları nasıl elden çıkartabiliriz düşüncesindeler?
-Bir ihtimal 1usd=1yuan endeksini uygulayarak aynı zaman da ellerindeki rezerv dolar kadar para basmaları lazım ama bu da çin için büyük bir risk ve sorumluluk isteyen bir iş.
-Çin usd üzerinden hammadde sağlayarak elindeki amerikan dolarını çıkartabilir…
Yine de yuan’ın rezerv para olması için birinci seçenek uygulanabilir ya da;
*Çin 25 yıl bekleyecek bekle gör siyasetiyle devam edecek.

Avrupa Birliği ile Şangay Modeli’ni karşılaştırıdğımızda; Şangay Modeli yaşama ömrü AB’ye göre daha fazla ayrıca ortak para birimi uygulamasına geçilirse asya dünya’nın en değerli parasını rezerv para olarak Amerikan dolarına rakip alternatif para üretebilir. Bu tamamen rusya ve çin2in bakış açısına bağlı…

Görelim mevlam neyler, neylerse güzel eyler…

Asya’dan bir avrupa doguyor, görenlere selam olsun.

Selam ve Sevgiyle,
Bülent Hin

Yazıyı Değerlendirin!

Ne aradılar:

  • para savaşları
  • dünya para savaşları
  • çinin elinde ne kadar dolar var
  • yeni dünya düzeyinde paranın yok oluşu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir