Yeni Kasko Yasası

2
2943

1 Nisan 2013’te başlayacak yeni kasko uygulamasında; piyasa değeri üzerinden hasar ödenmesi, aracın nerede onarılacağı ve onarımda hangi yedek parçanın kullanılacağına yönelik değişikliklerin dışında başka yenilikler de getirildi. Kaskodaki değişikler fiyatları da etkileyecek. Örneğin hasarın tamirinde mutlaka orjinal parça istenirse fiyatlar yüzde 50 artabilecek.

Ayrıca yeni kasko yasası olarak adlandırabileceğimiz yeni düzenlemeler ile full kasko terimi bitecek ve fiyatlar çok değişiklik gösterebilecek. Alkollü sürücüye yeni kasko yasası ile hasar ödenmeyecek. Kasko primleri ise yüzde elli oranında artabileceği bekleniyor.  Ayrıca yeni kasko yasası düzenlemeleri ile yaralanan hayvanları yine kasko şirketleri iyileştirecek.

Ayrıca yeni kasko yasası ile birlikte öngörülen düzenlemelerden en çok ilgi göreni ise emlak kaskosu.

Örneğin, tüketici kasko yaptırırken, hasar halinde onarımın yetkili servislerde yapılmasını ve mutlaka orijinal parça kullanılmasını isterse; kasko sigortasının fiyatı bugünkünden yüzde 50 daha yüksek olacaktır. Aynı zamanda pahalı otomobil markalarının kaskosunda fiyatlar ikiye katlanacak.

Sigorta şirketleri ise, kendi tamirhanelerinde onarım yapılması ve orijinal değil de eş değer parça kullanmaları halinde kasko poliçesinde ciddi indirimler gidecektir.

Yazıyı Değerlendirin!

Ne aradılar:

 • kasko kanunu
 • yeni yasadan sonra kasko fiyatları
 • araç sigortası ile kasko kanunu
 • kasko hakkında yeni yasası ne zaman uygulamaya girdi
 • kasko kanunu 2013
Paylaş
 • Sezi

  Pert olan araca sigorta değeri değilde piyasa değeri verilmesi yasasının tam tarihi nedir?

 • Ekonomist

  Kasko sigortasında geçen hafta sessiz sedasız iki önemli değişiklik yapıldı. Buna göre artık araç pert olduğunda araç sahipleri poliçede yazan sigorta değerini değil, piyasa değerini alacak. İkinci konu da araç tamirleri ile ilgili. Araç sahipleri artık poliçeye bağlı olarak her servise gidemeyebilir.