Yeni Kimlikler Yeni Kimlik Çıkartma

0
3403

Bildiğiniz üzere son zamanlarda bir çok alanda yeni düzenlemeler geliyor. Yeni pasaportlar, yeni harçlar vs derken uzun zamandır çalışması süren bir de yeni kimlikler var. Bu yeni kimlikler çipli olduğunu biliyoruz. Bir çok Avrupa ülkesinde kullanılan bu çipli yeni kimlikler yakın zamanda ülkemizde de kullanılmaya başlanacak.

Bu yeni kimlikler sadece bir kafa kağıdı dediğimiz nüfus cüzdanı şeklinde olmayacak. Tc kimlik numaramız ve Resmimiz başta olmak üzere içersinde bize ait bir çok özelliği taşıyacak. Bir sim karta dahi nelerin yüklendiğini biliyoruz. İşte bu çipli yeni kimlikler de bize ait hemen hemen bütün verileri içerisinde barındıracak ve her yerde o kimlikleri kullanmaya başlayacağız. Şu anki plastik kimliklerimize göre daha şık ve daha kullanışlı olan yeni kimlikler daha ufak boyutu ile her cüzdanda rahatça taşınabilecek.

Ayrıca üzerindeki bu çip şifre sistemi ile çalışacak ve kullanacağımız işlemlerde belirlediğimiz şifre ile güvenli işlem yapmamıza olanak sağlayacak.

Peki yeni kimliker ne zaman alınacak? Dağıtımına yakın zamanda başlanacak bu akıllı yeni kimliklerin tüm ülkeye dağıtılması yaklaşık 3 yıl sürmesi bekleniyor. Bu kimliklerin 10 yıl gibi bir kullanım süresi olacak ve bu yılın sonunda yenilenmesi gerekecek. Tıpkı kredi kartları gibi.

Yine kredi kartları gibi çipli, temassız özellikleri gibi fonksiyonları bulunacak.

Peki ama yeni kimlik çıkartma kaç para? Yeni kimliklerin fiyatı ne kadar?

Bu konu hakkında henüz kesin bir bilgi yok. Henüz pilot aşamasında olan bu yeni kimliklerin ücreti netleşmedi. Netleştiği takdirde yine buradan duyuracağız. Peki yeni kimlik çıkartma nasıl olacak? Yeni kimlik çıkartmak için yapmamız gereken nedir? Bu yeni kimlikleri sanırım nüfus daireleri aracılığı ile temin edeceğiz. Çünkü yeni kimlik çıkartma için eski kimlikleri teslim etmemiz gerekecek.  Yeni kimlikler ve yeni kimlik ücretleri ile yeni kimlik çıkartma şartları hakkında yeni  bilgiler geldikçe daha net bilgiler vermemiz mümkün olacak..

Ancak şunu söyleyebiliriz yeni kimlikler hayal edemediğimiz bir şekilde olacağından eminiz.

Yazıyı Değerlendirin!

Ne aradılar:

  • yeni kimlik
  • yeni kimlikler
  • yeni kimlikler avrupaya ne zaman geliyor
  • yeniden kimlik çıkartma
  • kimlik yeniden çıkartma ücreti
Paylaş