Yeni Sigorta Kanunu

0
2939

Bu yıl yeni çıkarılan 2012 sosyal sigortalar ve genel sağlık sigortayani yeni sigorta kanunu gereğince isteyen istemeyen herkes sigortasayılacak. Bu  yeni sigorta kanunu gereğince bir kaç önemli noktayı sizinle paylaşmak isteri

 

 

1 Ocak’dan sonra sigorta olanlar emeklilikten sonra çalışmak istediklerinde maaşları kesilecek. SSK kapsamında 1 Ocak’dan önce sigorta olan ya da emekliliği hak edenler için, emeklilik sonrası çalışmaya devam etmeleri durumunda yüzde 30 oranında sosyal güvenlik destek primi ödenecek. Bu oranın yüzde 7,5’ini çalışan, geri kalan kısmını işveren karşılayacak. Ayrıca yapılan işin niteliğine göre yüzde 1-6,5 iş kazası ve meslek hastalığı primi yine işveren tarafından ödenecek. Çalışan isterse, sosyal güvenlik destek primi yerine diğer sigorta kollarının primlerini ödeyip emeklilikteki aylığını artırabilecek.
1 Ocak’dan sonra sigorta olup emekliliği hak eden birisi sosyal güvenlik destek primi ödeyerek çalışamayacak. Emekli bir sigorta çalışmak istediğinde emekli aylığı kesilecek.
Ne anladığımı sorarsanız:
1 Ocak 2012’den önce emekli olanların maaşı yetmediği için serbest ya da bir işyerinde çalışması mümkün değildir artık. Çünkü işveren o kadar pirimi ödemek istemez. 1 Ocak 2012’den sonra emekli olanlara zaten kesin yasak geliyor. Ya emekli maaşına razı olacaksın ya da çalıştığın maaşına… İkisi birden mümkün olmuyor artık.

 

 

-Bazı meslek kolları için uygulanan yıpranma hakkı kalkıyor. 1 Ocak 2012 tarihinden itibaren gazeteciler, matbaa işçileri, gemi adamları, uçuş personeli, kaynakçı, şeker sanayi çalışanları, posta dağıtıcısı gibi meslek gruplarının “yıpranma hakkı” olarak bilinen fiili hizmet süresi zammı kaldırılacak.
Ne anladığımı sorarsanız:
Çalışanın, emekçinin haklarını kısmak için ne gerekiyorsa yapılmıştır. Bu uygulama da kanıttır

 

-İşten ayrılan sigortalar, prim borcu olup olmadığına bakılmaksızın 6 ay süreyle sağlık hizmetlerinden yararlanabilirken bu süre 90 güne düşecek.
devamı İçin adresininden okuyabilirsiniz.

http://akcagazete.com/kose-yazisi/136/genel-saglik-sigortasi-ve-1-ocak-2012.html

 

Bir yazar’da görüşünü şöyle açıklamış

Aslında ilk başta kulağa hoş geliyor, devletin vatandaşı için çıkardığı güzel bir yasa olarak düşünüyor insan. Ama nedir, ne değildir diye biraz araştırınca ortada bir aldatmacanın olduğu alenen çıkıyor ortaya. Kendimden örnek vermem gerekirse; ben yaklaşık 6 yıldır sigortaya prim yatırmayan biriyim. Yani devlet tarafından veya herhangi bir özel kuruluşundan hiçbir sigortam yok. Yaşımda oldu 32. Aynı zamanda 6 yıldırda  hasta olsam dahi hastahaneye gitmedim hiçbir ilaç yazdırmadım.

Sonuç olarak, herhangi bir sigorta primi ödemediğim için doğal olarak herhangi bir sigorta hakkından yararlanmadım, yararlanamadım. Şimdi devlet bana diyorki. Sen bana engeç 31 aralık 2012’ye kadar gelir bildiriminde bulunacaksın (Bu arada  herhangi bir belgelenebilir gelirim yok) Bu tarihe kadar bana gelip bildirim yapmazsan ben seni aylık 1521 TL kazanıyor olarak kayıtlara geçeceğim ve aylık 183 TL bana sigorta primiödemek zorundasın. Bununlada kalmıyor bana bildirimde bulunmadığım için bir asgari ücreti tutarı olan 760.50 TL de para cezası kesiyor.

ORK.NET

Uzmanların Görüşünü ise derleyip en kısa zamanda yayınlayacağız..

Yazıyı Değerlendirin!

Ne aradılar:

  • yeni trafik sigortası kanunu 2015
  • sigorta kanunu
  • yeni sigorta kanunu 2016
  • yeni sigorta yasası
  • araç sigortasında yeni kanun 2015
Paylaş