Yeteneklerimizi Nasıl Keşfederiz? Kendimizi Nasıl Geliştiririz?

Evet yanlış duymadınız hayat yolculuğumuzda esas olan noktamız yenilenmedir. Yenilenmenin iki ciheti vardır, Birinci cihet yeteneklerimizi keşfetmektir ikinci cihet ise, kendimizi geliştirmektir.
Yeteneklerimizi keşfederken, sahip olduğumuz güçlü yönlerimizi geliştirmek ve üstüne kat çıkmak bize ayrı bir farkındalık katar. Farkındalığımızı nasıl geliştirebiliriz? sorusuna ise şu cevabı vermeliyiz: Önce kendimizi tanıyarak, güçlü noktalarımıza odaklanarak, güçlü yönlerimizle ilgili noktalarda eksersizler yaparak farkındalığımızı davranış haline getirebiliriz.
Yeteneğimizi keşfetmenin birinci yolu, bir problemle karşılaştığımızda bilmediğimiz güçlü bir yönümüzle bu problemi çözüyorsak bu bize kendimizi tanımamız noktasında daha fazla kendimizle ilgilenmemiz gerektiğini ortaya koyar. Yeteneğimizi keşfetmenin birinci yolu; kendimizle ilgilenmemiz ve kendi farkındalığımızı ortaya koymamızdır.
Yeteneğimizi keşfetmenin ikinci yolu, Seyahat etmek ve karşılaşılan nesnel,sosyal,kültürel ve doğa ait yazılı, sözlü ve görsel içeriklerin bizde uyandırdığı bilgi yansımasının bizde davranış haline gelmesidir. Yeteneğimizi keşfetmenin ikinci yolu; bilgi yansımasının davranış haline gelmesidir.
Yeteneğimizi keşfetmenin üçüncü yolu, Bill Gates’in ”Hatalar bizim tecrübelerimizdir.” sözünden yola çıkarak, hatalardan çapraz odaklı tecrübelerle yeteneğimizde bir düşünce algısı oluşturmaktadır. Yeteneğimizi keşfetmenin üçüncü yolu ise, hatalardan çapraz odaklı tecrübelerle düşünce algımızı yenilemektir.
Kendimizi geliştirmeyi pergel yöntemi ile açıklayacak olursak; Buna Biz 4Pergel Yöntemi diyoruz:
Pergeli insana benzetirsek,
A4 Kağıdında pergeli batırdığınız nokta başlangıç noktasıdır.( Şu an nerdeyim?)
Pergelin Açısını açma noktası ( Yarın Nerede Olmak İstiyorum Sorusunun Cevabıdır.)
Pergelin bulunduğu nokta ile açı arasındaki boşluk(Hedefe ulaşmak için hangi donanımlara ihtiyacım var demektir.)
Pergelin çizdiği açı ise,(Sonuca Ulaştığımızdaki Mutluluktur.)

Sonuç itibariyle, yeteneği keşfetmek olsun, kendimizi geliştirmek olsun tüm çabalarımızın ve bakış açımızın hayatla içiçe olması, hayat ile barışık olması, hayatla sürekli iletişim halinde olması yani hayatı yaşamak ve yaşadıklarımızı çapraz tecrübele ile yansıma haline getirerek davranış oluşturarak biz bu iki cihette sonuca gidebiliriz.

Selam ve Muhabbetle,
Gençfast

Yazıyı Değerlendirin!

Ne aradılar:

  • yeteneklerimizi nasıl keşfederiz
  • yeteneğimizi nasıl kesfederiz
  • yeteneklerimizi nasıl belirleyebiliriz
  • yeteneklerimizi nasıl keşfedebiliriz
  • yeteneklerimi nasıl keşfedebilirim

“Yeteneklerimizi Nasıl Keşfederiz? Kendimizi Nasıl Geliştiririz?” için bir yanıt

  1. Malesef Türkiye de yeteneklerimizi biraz zor keşfederiz. İl güç geçin derdinden kimsenin bunlarla uğraşacak vakti yok bence.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir