Yeterrr! Artık söz İİBF’lilerin….

996a23ab7fb0a7eb09c45bdf7d557233Sevgili dostlar, bir ülkenin kaynaklarının ancak   en uygun alanlarında kullanırsa optimum üretim ve refah yakalayacağını hepimiz biliyoruz. Peki devletimizin ekonomi ile ilgili olan bakanlıklara öğretmen alması ne oluyor sizce? Ekonomide yeri nedir bunun? Bunun ekonomide yeri yoktur ama öğretmenlere yararlanma konusunda pek çok yeri vardır zannımca. Bir mesleki alana o meslekten olmayan kişilerin alınması hangi akla ve mantığa yatıyor ve hangi gelişmiş ülkede uygulanıyor açıkçası çok merak ediyorum. Maliye Bakanlığı kadroları açıklamış hepsi 4001’den alınacakmış. Yani bu alanla alakadar olan İİBF’liler haricinde matematik öğretmeni de fizik öğretmeni de girebilecek… Ben daha fazla bir şey demiyorum. Çünkü bunu ilk okula giden bir çocuğa sorsan büyük bir olasılıkla yanlış diyecektir… Devletin de bu saçmalığı neden uyguladığının nedenini de yukarıda yazdım. Bir de yapılan açıklamada “tek çalışma alanınız devlet değil” diyorlar. Sanki özel sektörde İİBF’liler itibar görüyormuş da, iyi çalışma koşullarında iyi bir ücret ile çalışabiliyormuş da,  gıcıklık olsun diye sizin KPSS eziyetinizi, Mülakat zorbalığını (Dayısı olan konuşuyor!) çekiyorlarmış(!) gibi konuşmanızdan ve bizim de bunları dile getirmemizden gına geldi…

Tamam gelin anlaşalım, çıkartın bir yasa her firmaya bir finans danışmanı zorunluluğu diye, eğitin İİBF’lileri de bu konuda, ayrıca  verin bizlere de başka kamu alanlarına girebilecek imkan. Mesela sınavını kazanırsak olalım biz de Hakim,Savcı… En azından biz Hukuk dersleri de görüyoruz. Fizikçi gibi Maliyenin ‘M’ sini bilmeden Vergi Müfettişi olmuyoruz. Sizin aldığınız o fizikçiler de ancak işyerinin Fiziğine! bakarlar. Artık İİBF isyanı başlamadan durdurun bu zulmü….

İİBF’li arkadaşlara da sesleniyorum. Artık durmak yok. Bir olmalıyız beraber olmalıyız. Bir önceki yazımda İİBF’lilerin derneğinin olmadığından ve bu derneğin muhakkak kurulması gerektiğinden bahsetmiştim. Yalnız kuru kuruya kurulacak bir dernek değil… Özel sektörle anlaşıp İİBF’lilere iş, staj imkanı sağlayacak, Dersanelerle anlaşıp uygun kurs ayarlayacak, çeşitli eğitimlerle İİBF’lileri niteliksel yönden geliştirecek ve Hukuksal yönden İİBF’lilerin haklarını savunacak bir dernek… Uzun vadede bunu kurma planım var yalnız baş olma gibi bir derdim yok. Kuran arkadaşlara da destek veririm.Bunun ilk köprülerini de sosyal medyada oluşturuyoruz. Sizleri de bekleriz… (Twitter: @iibfder)  Unutmayın… “Ya tek tek yem olacağız ya da birleşip bir güç olacağız…”

Adem Simit   twitter: @ekonomiperver   facebook: https://www.facebook.com/pages/Adem-Simit/262097050585459

Yazıyı Değerlendirin!

Ne aradılar:

  • adem simit sözleri
  • iibf lilere staj imkanı

“Yeterrr! Artık söz İİBF’lilerin….” için bir yanıt

  1. İİBF lilere yapılan bu zulmü kimse görmüyormu?bu nedir?bu ülkede sadece eğitimcilermi var istihdam sorunu yaşayan?neden tüm kadrolar (sağlık,maliye,adalet,pomem)bunlara tahsis ediliyor..illa isyanmı başlatmak gerekiyor..pomem alımlarında mülakatlarda öncelik eğitim mezunlarına veriliyor sırf öğretmenlerden korktukları için..lütfen artık bu adaletsizliklere birileri dur desin..maliyede fizikçinin kimyacının tarihcinin vb ne işi var..4 yıllık maliye,kamu yönetimi,işletme mezunlarının sayıları bir yığınken?bu mudur adalet?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir