Ziraat Bankası İş İlanı Merak Edilenler

1
9459

Sınav Hakkındaki gerekli duyuruları başvuru şartlar ve tarihleri bildirmiştik. Şimdi ise bu sınav için hangi bölüm ne iş yapar ne kadar maaş alır zorluğu nedir gibisinden sorulara cevap vermeye çalışmıştır..

Aşağıda yazılanlar; sınava girmeyi düşünen arkadaşlara bilgi kirliliği oluşturulmaması, merak edilenler vb. için bilgilendirme mahiyetindedir. İlgili bilgiler özel bilgiler olmayıp herhangi bir şubemizden de öğrenilebilir.

Amaç iş hayatına atılacak arkadaşları banka hakkında bilgilendirmek ne bekliyordum ne ile karşılaştım kargaşasına yol açmamak ve bu işin hata/tam yerinde olarak görülebilmesini sağlamaktır. Haricen sorulara bildiğim kadarıyla cevap vermeye çalışacağım ayrıca konuyu bilen arkadaşlarımdan da yardım geleceğini ümit etmekteyim.

ÜCRET

Aşağıda belirtilen ücretler 2013 Ocak ayına kadar yani şuan geçerli olan ücretlerdir. Ocak sonrası için net bilgi yoktur. Fakat bilinen Ücret = Unvan + Görev Pozisyonu olacağıdır. Mevcut sistemde görev pozisyonu yoktur.

Görev Pozisyonları: Yönetici, MİY (Müşteri İlişkileri Yetkilisi), MİA (Müşteri ilişkileri Asistanı), Operasyon Yetkilisi, Operasyon Asistanı, Banko Asistanı

Banko Asistanı: 1000TL, Servis Görevlisi: 1400TL, Uzman Yrd. : 2200TL, İç Kontrol Yrd.: 2000TL, Müfettiş Yrd.: 2800TL. Veriler, ortalama brüt maaş rakamlarıdır (hafta içinde brüt maaş rakamları güncellenecektir). Yılda 4 ikramiye vardır. İç kontrol ve Müfettişlikte maaştan ziyade harcırahlar/gündelik önem arz ediyor.

KURUM İÇİ UNVANDA YÜKSELME

Sıralama aşağıdan yukarı doğru verilmiştir.

Banko Asistanı: 4 yıl sonra kurum içi sınavla Servis Görevlisi

Servis Görevlisi: 3 yıl sonra kurum içi sınavla Servis Yetkilisi

Servis Yetkilisi: 3 yıl sonra kurum içi sınavla Yönetmen Yrd.

Yönetmen Yrd.: 2 yıl sonra kurum içi sınavla Yönetmen

Sınavlar, bekleme süresini (3 yıl, 4 yıl vb.) dolduranlar için yer yıl yapılmaktadır. 16.09.2012 de yapılan yeni sistem kurum içi sınavında sorular zor sorulmuştur.

BİLGİ YORUM:

İBBF başlığı altında açılan bir konu olaraktan öncelikle İç kontrol ve Müfettişlik düşünülebilir. Her iki meslekte gezicidir (şube denetim/kontrolleri. İç kontrol, 3 ayda bir rutin 5 – 8 şube iş akışı kontrollerini yapar. Yani şikâyet vb. durum olmadan hatalı işlemler varsa tespitini yapar. Müfettiş ise bir sorun olması halinde göreve gider, haricen rutin yıllarda şube denetimlerine çıkarlar).

Uzman Yrd. baktığımızda aslında iş açısından servis görevlisinden pek farkı yoktur. Ziraat Bankasının Bankacılık Okulunda ekstra eğitim alındıktan sonra şubelere yada iştiraklere (sigorta, leasing vb.) gönderilirler. Şubelere gönderilenler yeterlilik alana kadar (uzman olana dek) servis görevlisi/yetkilisi gibi çalışırlar. Uzman olduktan sonra ise şube yetkilisinin bakış açısına göre çalışmaya devam edilir. Ne ayrıcalığı var derseniz! Maaş ve unvandır (yükselme basamağı daha kolaydır). 2 yıl içinde Bankadan istifa ederek ayrılmaları ya da iş sözleşmelerinin haklı nedenle Bankaca feshi halinde 8.000 TL tutarındaki eğitim karşılığı cezai şartın ödenmesine dair hüküm bulunacağı unutulmamalıdır.

Servis Görevliliğinde ise (dikkat edilecek bir noktası; sınav ilanında 1 yıl bankoda çalıştıktan sonra denilmekte) pozisyon olarak MİA, MİY, operasyon asistanı olabilirsiniz. Görev pozisyonunda unvana bakılmaz performansa/iş yönetimi/beceri vb. etkenlere bakılır. 2 yıl içinde Bankadan istifa ederek ayrılmaları ya da iş sözleşmelerinin haklı nedenle Bankaca feshi halinde 5.000TL tutarındaki eğitim karşılığı cezai şartın ödenmesine dair hüküm bulunacağı unutulmamalıdır.

Tüm bu bilgiler ışığında sektörün yorucu, stresli, riskli meslek olduğunu da unutmamak gerekir. Göreve başladığınız şubeye göre iş yükünüz değişir (etkenler; personel sayısı, şube ölçeği vb.). Yapılan işe göre ücret yeterlimidir derseniz, hayır! (özellikle servis görevliğinde). Sendikalaşma yoktur. Hedef baskısı olacaktır. Mevzuatı, özellikle kredi servislerinde çalışacaklar için günlük değişkendir (imamlarda olduğu gibi uzun süreli değil).

İşsizim ne yapayım, baba parasına bakıyorum hala, daha iyi bir yeregeçene kadar köprü olarak kullanacağım vb. düşüncelerde olan arkadaşlara önerim düşünmesinler. Başka kurumlara, KPSS B kadrolarına baksınlar daha iyidir. Kötü taraflarını söyleyeyim de mutluluk zaten güzeldir.

Sınava girmeyi düşünenlere şimdiden başarılar.

Saygılar.

 

Memurlar.net internet sitesinde Forum bölümünde knoffer adlı kullanıcı’nın yazdığı bir açıklamadır.

Yazıyı Değerlendirin!

Ne aradılar:

  • ziraat servis görevlisi ne iş yapar
  • ziraat bankası servis görevlisi maaşı
  • servis görevlisi ne iş yapar
  • ziraat bankası uzman yardımcısı ne iş yapar
  • ziraat bankası servis görevlisi ne iş yapar
Paylaş
  • aysun

    Merhaba
    Kesinlikle kolay yada stressiz iş hayatı yok hiç bir kurum boş oturması içincalistirmaz personelini ancak banko asistanı olarak göreve başlamayı çok istiyorum sebebi ise artık anne olmak istiyorum ne alakası var diyeceksiniz fazlasıyla zor bor ışte çalışıyorum bir operatörun çağrı merkezinde musteri temsilcisiyim 2 yildir. Fazlasiyla yoruldum stresi vardiyasi tüketmeye başladı beni kendime zaman ayiramiyorum sabit mesai saatlerini okadar ozledimki burada yazan maaş suan aldigimdan çok düşük ama kafam rahat olsun yeter 🙂 sınava gireceklere başarılar..